Верховний Суд України послідовно відстоює ідею відновлення в Україні триланкової системи судоустрою. Водночас у представників спеціалізованих судів є власна думка з цього приводу.
Про це йшла мова під час вчорашньої конференції стосовно судової реформи, повідомили “ЗіБ” у ВСУ.
Ліквідація
Ще у квітні 2014 року на засіданні Пленуму Верховного Суду України було обговорено та схвалено пропозиції щодо конституційних засад реформування судової системи, адресовані Тимчасовій спеціальній комісії Верховної Ради України з питань підготовки законопроекту про внесення змін до Конституції України. У цих пропозиціях – бачення Верховного Суду щодо моделі побудови судової системи України. Модель базується на принципі адміністративно-територіального устрою і передбачає спеціалізацію не судів, а суддів.
На рівні району повинен існувати єдиний місцевий суд,
що складається із суддів, які спеціалізуються на розгляді справ різних спеціалізацій, апеляційною інстанцією для місцевих судів має бути єдиний на рівні області апеляційний суд, у якому діють спеціалізовані палати, що складаються із суддів різних спеціалізацій. Касаційним судом має бути єдиний суд із загальнодержавною територіальною юрисдикцією, що об’єднує всю судову систему держави, це – Верховний Суд України, вважає голова ВС Ярослав Романюк.
За такої системи суд буде максимально наближений до людини, яка знатиме, що будь-яке спірне питання можна вирішити в одному суді. До того ж, Україна позбудеться надзвичайно болючої і довготривалої проблеми – розмежування юрисдикцій.
Спеціалізація
В свою чергу Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов та заступник Голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Марина Червинська висловили бачення своїх судових установ щодо запропонованих змін, наголошуючи на необхідності збереження спеціалізації судів і вже побудованої системи.
Заступник Голови Вищого адміністративного суду України Михайло Смокович навів свої аргументи щодо
необхідності збереження саме адміністративної юрисдикції й виділення її в окрему вертикаль із Верховним адміністративним судом на чолі.