Звільнення після отримання негативних результатів тестів назвали неконституційним
Члени Ради суддів України прийшли до висновку, що розроблений ВККС і запропонований для затвердження РСУ Порядок кваліфікаційного оцінювання суддів суперечить цілому ряду як міжнародних нормативних актів, якими регламентується діяльність суддів, так і українських законів.
З огляду на це Рада судів України повернула на доопрацювання Порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання суддів з урахуванням зауважень та пропозицій. Таке рішення було прийнято на засіданні Ради в Одесі, повідомили “ЗіБ” у РСУ.
Під час обговорення висловлювалися заперечення:
- щодо недотримання принципу рівності суддів
визначеного статтею 52 Закону "Про судоустрій і статус суддів", а саме щодо проведення іспиту суддів шляхом тестування, що суперечить висновкам Консультативної ради європейських суддів, Спільного висновку Венеціанської комісії й Директорату з прав людини Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи щодо Закону «Про судоустрій і статус суддів» і визначає правові та організаційні засади кваліфікаційного оцінювання суддів.
- звільнення суддів за порушення присяги у випадку негативного висновку. Судді вважають, що це є порушенням Конституції України, а тому РСУ прийняла рішення звернутися до Верховного Суду України щодо розгляду питання про направлення подання про визнання неконституційнимиположень пункту 6,7 Перехідних положень Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" в частині підстав для звільнення суддів, які отримали негативний висновок за порушення присяги та неявки на кваліфікаційне оцінювання.
Окрім того, Рада суддів вирішила звернутись до суб'єктів законодавчої ініціативи щодо внесення змін в
Закон "Про судоустрій і статус суддів" в частині надання можливості ВККС залучати до первинної кваліфікаційної оцінки суддів – міжнародних експертів та суддів у відставці.
Зауважимо, на розгляді ВР уже знаходиться один проект стосовно кваліфікаціного оцінювання суддів. Він передбачає залучення до процесу членів ВРЮ, звільнення за відмову від проходження оцінювання тощо.